ویدئو مارکتینگ چیست؟


ویدیو مارکتینگ چیست؟

سوال این است: ویدئو مارکتینگ چیست؟ آیا با فروش ویدئویی آشنایی دارید؟ بازاریابی ویدئویی چه نقشی در افزایش فروش شرکت ما دارد؟

یکی از مفاهیم جدید که چند سالی است وارد عرصه های مختلف مارکتینگ و بازاریابی شده است استفاده از پتانسیل اینترنت و شبکه های اجتماعی در امر بازاریابی و فروش محصولات است که منجر به ساخت واژه هایی مانند ایمیل مارکتینگ، سوشیال نتورک مارکتینگ، ویدئو مارکتینگ، گوگل مارکتینگ، یوتیوب مارکتینگ، و بسیاری دیگر از مفاهیم مرتبط شده است

[KGVID]https://teasermarket.com/wp-content/uploads/2018/12/ویدیومارکتنیگ-یا-بازاریابی-ویدئویی.mp4[/KGVID]

شاخه ی جدید بازاریابی

در این مقاله می خواهیم بدانیم ویدئو مارکتینگ چیست؟ و در مورد بازاریابی ویدئویی به عنوان یکی از شاخه های اخیر بازاریابی که به پشتوانه ی ظرفیت انتشار ویدئو در فضای اینترنت و شبکه‌های اجتماعی شکل گرفته است صحبت کنیم. تا قبل از این که بتوانیم از طریق اینترنت ویدیو ببینیم امکان تبلیغات ویدیویی تنها به برادکست های تلویزیونی و شبکه های ماهواره ای منحصر می‌شد و اگر شما می خواستید از طریق یک ویدئوی تبلیغاتی یا تیزر محصول یا خدمات خود را به دیگران معرفی کنید حتما می‌بایست با یکی از شبکه‌های تلویزیونی محلی یا اینترنشنال وارد قرارداد می‌شدید و هزینه های بسیار بسیار بالای تبلیغات تلویزیونی را پرداخت می نمودید تا بتوانید از طریق تبلیغ در تلویزیون کالا یا خدمات خود را به فروش برسانید که مهمترین عامل در موفقیت کمپین های اینچنینی توانایی پرداخت هزینه های میلیونی و میلیاردی کمپین‌های پخش تلویزیونی بود.

فضای مجازی و شکل گیری ویدئو مارکتینگ

اما با ایجاد زیرساخت های لازم برای پخش آنلاین ویدئو از طریق اینترنت و همچنین فراگیر شدن استفاده از اینترنت وشبکه های اجتماعی، این امکان فراهم شد تا بتوان ویدئوهای تبلیغاتی را ابتدا در وب سایت ها، و  سرویس های اشتراک‌گذاری ویدئو و پس از آن از طریق شبکه‌های اجتماعی در معرض دید عموم قرار داد.

درست است اینجا یک اتفاق بی نظیر رخ داده است انحصار از تلویزیون برداشته شده و یک امکان و قابلیت عمومی برای به اشتراک گذاری و انتشار ویدئو ها در اختیار همگان قرار گرفته است جدای از اتفاقات دیگری که این مسئله را همراهی نموده است حال ما با یک پتانسیل و ظرفیت خیلی خیلی خوب مواجه ایم و آن ویدئو مارکتینگ یا بازاریابی از طریق ویدئو است اینکه ما بتوانیم با ساخت و انتشار یک ویدیوی تبلیغاتی مطلوب، دیگران را نسبت به محصول یا خدمات خود آگاه نموده و پس از آن محصول یا خدمات خود را به آنها بفروشیم.

آیا برند خود را ثبت کرده اید؟

نه در اداره ی ثبت شرکت ها، بلکه در ذهن مخاطبان تان

ویدئومارکتینگ شما را در ذهن مخاطبان ثبت می کند، نگاهی به نگاره ی ذیل بیندازید.

ویدئو مارکتینگ؛ راه ثبت برند شما

ویدئومارکتینگ؛ جادوی بازاریابی نوین

آیا از تاثیر ویدئومارکتینگ مطلع هستید؟ از روش‌های بازاریابی نوین چه می‌دانید؟ در ادامه با شما هستیم تا از تاثیر ویدئومارکتینگ و جادوی آن در تبدیل مخاطبان به مشتری صحبت کنیم.

ویدئو مارکتینگ یا ویدیو مارکتینگ / بازاریابی ویدئویی یا بازاریابی ویدیویی ؟

ابتدا اجازه دهید به یک غلط مصطلح در زبان فارسی اشاره کنیم، ویدئو یا ویدیو؟

به نظر شما کدام یک از این واژه ها درست است؟ ویدئو یا ویدیو ؟

آنچه مسلم به نظر می رسد این است که تلفط ویدئو صحیح تر است اما متاسفانه خیلی از کاربران ایرانی این واژه را ویدیو می نویسند که ممکن است شما نیز از آن دسته باشید، از این رو بهتر است در ابتدا ویدئو را صحیح نوشته و تلفظ کنیم تا بتوانیم گام های بهتری برای تحقق بازاریابی و فروش با ویدئو بر داریم.

چرا ویدئو مارکتینگ؟

برندها برای بهتر دیده شدن نیازمند داشتن استراتژی بازاریابی ویدئویی هستند. البته این ایده، فکر جدیدی نیست به نظر می رسد تنها چیزی که لازم است، به نحوه ساخت و ارسال ویدئو در پلتفرم‌های آنلاین مربوط می‌گردد. اما مساله فقط این نیست شما می بایست یک محتوای ویدئویی طراز اول طراحی و تولید کنید. کاری که از دست هر کسی بر نمی آید.

این موضوع یکی از مهم‌ترین استراتژی‌ها برای مبارزات شما با رقبایتان برای به دست آوردن امتیاز بیشتر است. برای اینکه به اهمیت تاثیر ویدئومارکتینگ پی ببرید بگذارید نقش ویدئو را نسبت به دیگر روش‌های ایجاد محتوا برای شما بازگو کنیم.

تاثیر ویدئو نسبت به دیگر فرم‌های محتوا

طبق گزارش سایت HubSpot یکی از بهترین انواع محتوا که در حافظه مخاطبان ماندگار است. ویدئو است،  طبق آمارها حدود 80 درصد از مخاطبان می‌توانند فیلم‌هایی که دیده‌اند را به خاطر سپرده و در حافظه بلند مدت خود نگاه دارند. مهم‌ترین تاثیر ویدئومارکتینگ و البته هدف نهایی آن ماندگار شدن برند در ذهن مخاطب است. در واقع بازاریابی ویدئویی با هدف قرار دادن حافظه بصری مخاطب می‌کوشد برند و شرکت مورد نظر را به بهترین و کامل‌ترین وجه ممکن در حافظه مخاطبان ثبت نماید. در زیر می‌توانید تأثیر انواع مختلف محتوا به همراه میزان تاثیرگذاری هر کدام را در ذهن افراد ببینید.

چه کسی می تواند ویدئوی مناسب تولید کند؟

آیا هر کسی با دانستن نرم افزار های رایانه ای می تواند محتوای ویدئویی مناسب تولید کند؟ در پاسخ به این سوال باید گفت: صد البته خیر، آنچه اعتبار یک ویدئو در بازاریابی با ویدیویی به حساب می آید، دانش نرم افزاری نیست، بلکه هنر است، آنچه که غالبا توسط افراد عادی دیده و یا درک نمی شود. به همین خاطر با خیل عظیمی از آثار بی کیفیت مواجه ایم که باید میلیون ها تومان هزینه کنیم تا این آثار بی کیفیت را منتشر کنیم و در نهایت نیز نه مخاطب آن را می پذیرد و می پسندد و نه کمکی به برند ما می کند، واقعیت این است تولید این دسته از ویدئوها باید متوقف شود. زیرا به اقتصاد دنیا آسیب می زند. به اقتصاد کسب و کارها، و به پهنای باندی که از اینترنت اشغال می کند.

انواع روش‌های بازاریابی ویدیویی

انواع ویدئوهای مورد نیاز برای ویدیو مارکتینگ

1_دموها یا نسخه های نمایشی

دموها یا نسخه‌های نمایشی، یکی از روش‌های این نوع بازاریابی هستند. این فیلم‌ها در واقع نشان می‌دهند که محصول شما چگونه کار می‌کند. این نوع فیلم‌ها می‌تواند به خوبی تاثیر ویدئومارکتینگ را نشان دهند. چرا که امروزه مخاطبان قبل از اینکه هر محصولی را بخواهند تهیه کنند ابتدا با جستجویی ساده در اینترنت از اطلاعات و مشخصات آن محصول آگاهی می‌یابند و این فیلم با توجه به کوتاه و در دسترس بودن مخاطب به آسانی و با ترفندهای زیرکانه می‌تواند مخاطب را به مشتری تبدیل نماید. بنابراین نیاز است شما ویدئوهای دمو از محصولات خود تهیه کرده و در وبسایت، سرویس های اشتراک گذاری ویدئو همانند یوتیوپ، وی مئو، آپارات و… قرار دهید و همچنین در صفحات شبکه های اجتماعی نیز منتشر نمایید.

2_ویدئوهای معرفی برند

ویدئوهای برند معمولاً در سطح بالاتری به نمایش در می‌آیند و خدمات و محصولات را در سطوح بالاتری به نمایش می‌گذارند. هدف از فیلم‌های برند آگاهی از شرکت و نام تجاری شما و ترقیب مشتریان برای استفاده از خدمات و محصولات خواهد بود.

همچنین این ویدئو های در جهت تثبت و ماندگاری نام برند و همچنین تشخیص شخصیت و جایگاه برند نزد مخاطبان مورد استفاده قرار می گیرد. ویدئوهای برند از حساسیت های بالاتری برخوردارند، و بنابر شخصیت و جایگاه برند می بایست ساخته و منتشر شوند.

از این رو هر فردی شایستگی طراحی و تولید ویدئوی تبلیغاتی یا محتوای ویدئویی برای برند شما را نخواهد داشت.

3_ویدئوی رویدادها

وقتی شما میزبانی یک همایش و یا جمع‌آوری کمک مالی و یا میز گرد و یا هر کار دیگری را پوشش داده و به صورت یک فیلم به مشتریان ارائه می‌دهید می‌توانید یک خود را برجسته‌تر از رقبایتان به تصویر بکشید.

ویدئویی که از رویدادهای خود تهیه می کنید ارتباط عاطفی مستحکم تری میان شما، برند تان و مخاطبان و مشتریان شما برقرار می کند. درست همانطور که مخاطبان شبکه های اجتماعی به رویدادهای زندگی دوستان و آشنایان خود واکنش نشان می دهند، ویدئوی رویدادهای برندهای مورد علاقه شان را نیز دنبال می کنند.

از این رو تیزرمارکت در بخش بزرگی از دسته بندی های خود حامل های رسانه ای حرفه ای برای نمایش رویدادهای برند یا شرکت شما در اختیار شما قرار می دهد.

4_مصاحبه ها و نقدهای کارشناسی

گرفتن مصاحبه با کارشناسان داخلی یا رهبران فکری در صنعت شما یک راه عالی برای ایجاد اعتماد با مخاطبان هدف است. یافتن عوامل مؤثر در صنعت خود را و… راهی مؤثر برای قرار گرفتن در معرض دید مخاطبان است.

یکی دیگر از ویدئوهای مورد نیاز برای هر شرکت که ارتباط ویدئویی با مخاطبان را تسهیل می کند، مصاحبه ها و نقدهای کارشناسی است. گاهی نیاز است شما ارتباط بی واسطه تری با مخاطبان و مشتریان خود داشته باشید، مواردی را به انها آموزش دهید یا نکاتی را در ارتباط با محصول و یا نحوه ی استفاده از آن یادآور شوید. این ویدئوها بسیار کارآمد هستند.

5_ویدئوهای آموزشی

فیلم‌های آموزشی در واقع می‌تواند نوعی آموزش را برای مخاطبان شما داشته باشند؛ و همچنین می‌توانند در ارائه راه حل برای حل مشکلات کاربران ساخته شوند. این ویدئوها اگر در جهت حل مشکلات مخاطبین ساخته گردند می‌توانند در جذب مخاطبان بسیار موردتوجه قرار گیرند.

همانطور که در بالا نیز اشاره شد، ویدئوهایی که با هدف آموزش اموری به مشتریان یا مصرف کنندگان در وبسایت ها و یا شبکه های اجتماعی قرار می گیرند از پر پتانسیل ترین ویدئوها برای اشتراک پذیری در شبکه های اجتماعی است که حتی می تواند به صورت ویروس وار منتشر شود.

6_ویدئوهای توصیفی

این ویدئوها برای کمک به مخاطبان است و می‌تواند به آن‌ها نشان دهد و به عبارت بهتر آن‌ها را متقاعد کند که چرا لازم است از محصولات و خدمات شما استفاده کنند. بسیاری از ویدئوهای توضیحی بر اساس سفر خریدار تنظیم ساخته می‌گردد.

این دسته از ویدئوها که ویدئوهای explainer  نیز معروف اند، از مهم ترین ابزارها برای شناسایی محصولات و خدمات در میان مشتریان به حساب می آیند، و شرکت های بزرگ و برندهای معروف نیز استفاده های بسیاری از آنها می کنند.

7_انیمیشن و موشن گرافیک

این نوع از فیلم‌ها به دلیل جذابیت بصری شاید بیشتر از انواع دیگر مورد توجه خریداران قرار داشته باشد. البته این دسته بندی می تواند جامعی از دیگر انواع رویکردهای بازاریابی ویدئویی را نیز در بر بگیرد، به این نحو که برای مثال برخی از ویدئوهای رویدادها، یا توصیف محصول نیز می تواند انیمیشن یا گرافیک متحرک باشد. این نوع از ویدئوها بسیار مورد توجه مخاطبان هستند. موشن گرافیک که نام دیگر گرافیک حرکت است با تحت تأثیر قرار دادن حافظه بصری مخاطبان به صورت غیر مستقیم به آن‌ها این موضوع را القا می‌کند که محصول یا سرویس ارائه دهنده می‌تواند از سایر مخاطبین بهترین باشد؛ به عبارت دیگر نوعی تشویق برای خرید محصولات است.

8_کیس استادی و ویدئوهای تصدیق مشتری ( Case Study and Customer Testimonial Videos)

شما ممکن است چشم اندازی داشته باشید و بخواهید این موضوع را برآورد نمایید که آیا محصول شما می‌تواند مشکلی را از مخاطبان مرتفع کند یا خیر؟! یکی از بهترین روش‌ها برای اینکه به مخاطب نشان دهید که آیا مشتریان قبلی از خرید از شما رضایت دارند یا خیر این است که از مشتریان قبلی خود که از خدمات و محصولات شما رضایت دارند فیلم‌های موردی تهیه نمایید. این مشتریان بهترین پشتیبانان شما هستند. مشکلات و چالش‌ها را به خوبی در قاب دوربین تشریح نموده و چگونگی برطرف شدن آن را برای بیننده شرح دهید.

ساخت یک ویدئوی تاثیرگذار

سوال ما از ویدئو مارکتینگ چیست؟ شروع شد و به اینجا رسید که برای تاثیر کمپین ویدئو مارکتینگ بر برند خود، لازم است تمامی مراحل ساخت یک ویدئوی تاثیر گذار را یک به یک طی نمایید تا بتوانید در ذهن مخاطب ماندگار گردید. قبل از شروع ساخت ویدئو لازم است تا ابتدا اهداف خود را از ساخت این اثر شرح دهید. این موضوع نیز تا حد زیادی به مخاطبین هدف شما بر می‌گردد که برای چه گروهی می‌خواهید فیلم تولید کنید و می‌خواهید به آن‌ها چه موضوعاتی را منتقل نمایید.

جمع‌بندی تاثیر ویدئو مارکتینگ

تاثیر ویدئو مارکتینگ امروزه بر هیچ شرکت و کسب و کاری پوشیده نیست. برای اینکه بتوان تاثیر ویدئومارکتینگ را درک کرد لازم است تا درک درستی از انواع ویدئوها و کاربرد هر کدام و همچنین مخاطبین هدف داشته باشید. این‌ها مقدمه بر ساخت یک ویدئو تأثیرگذار خواهد بود. در مراحل بعد می‌توان با تشکیل گروه و تیم‌های متخصص به تعریف و تبیین راه‌ها و شرایط ساخت فیلم‌ها پرداخت.

تیزر مارکت؛ ابزاری برای افزایش فروش شما

[KGVID]https://teasermarket.com/wp-content/uploads/2019/06/VideoMarketing_TM_Content-01_02_480p.mp4[/KGVID]

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست − 10 =