4 دلیل که شما نام شرکت بدی را انتخاب کرده اید … حالا که چی؟


4 دلیل که شما نام شرکت بدی را انتخاب کرده اید … حالا که چی؟

صحنه ای از فیلم شبکه اجتماعی در نظر بگیرید که در آن شان پارکر (با بازی جاستین تیمبرلیک) در یک نهار کاری با مارک زاکربرگ در حال سریع صحبت کردن است که کریستی و ادواردو ساورین سر می رسند.

شان با اطمینان بیان می کند که چگونه او یک رشد هیجانی برای شرکت پیش بینی می کند ، دو تا از سه استارتاپ را تحت تأثیر قرار می دهد.

و پس از آن ، درست قبل از عزیمت ناگهانی وی ، شان بخشی از توصیه های نهایی خود را ارائه می دهد ، توصیه ای که ادواردو به صورت غیرفعالانه بیان می کند بزرگترین سهم شان در این شرکت بود او می گوید حرف اضافه ی “the” را رها کنید. از ابتدای فیس بوک پاک کنید  “فیس بوک” تنها بهتر است.

(توضیح : اول اسم فیس بوک “the Facebook” بود)

آیا فیس بوک به اندازه فیس بوک موفق بوده است؟ بسیاری بحث خواهند کرد نه. تأثیر شان باعث شد تا مارک نام شرکت را به روز کند و این پلتفرم را به سمت نگاه حداقلی که امروزه می شناسیم هدایت کند.

بسیاری از شبکه های اجتماعی رویکرد مشابهی را برای نامگذاری های خود اتخاذ کرده اند. همه یوتیوب ، توییتر ، توییچ و اینستاگرام از ساختار نامگذاری کوتاه و یک کلمه ای استفاده کرده اند. مانند فیس بوک ، نام و نام تجاری آنها یک دهه بعد به یاد ماندنی و جذاب می ماند.

البته ، هیچ گونه رویکردی برای اندازه نامگذاری یک شرکت وجود ندارد. الگوهای نامگذاری که برای یک شبکه اجتماعی کار می کند لزوما برای شرکت شما کار نمی کند. با این وجود ، صرف نظر از صنعت ، انتخاب نام شرکت شما می تواند منشاء همه تفاوتها در موفقیت نهایی آن باشد.

در اینجا ، بیایید اجزای یک نام “بد” را کشف کنیم ، بنابراین می توانید اطمینان حاصل کنید که اگر در حال حاضر با شرکت خود در مرحله نامگذاری هستید ، از این اشتباهات خودداری کنید. )

 

‘The Facebook’ و سایر نامهای بد

تصمیم مارك ثابت می كند كه تغییر به همان اندازه ” the” می تواند تأثیر زیادی در برندسازی و استراتژی داشته باشد. با این حال ، فیس بوک تنها شرکتی نیست که نام خود را تغییر داده است. در حقیقت ، بسیاری از شرکتهایی که امروزه پذیرای آنها هستیم ، تحت تغییر نام کامل یا تغییر نام های جدید قرار گرفتند.

Google ، محبوب ترین موتور جستجوی جهان ، نام اولیه بسیار متفاوتی داشت. نام موتور جستجو BackRub بود و به روشی که موتور جستجو بک لینک ها را تحلیل می کند ، اشاره داشت. این نام کوتاه بود و Google در 15 سپتامبر 1997 علامت تجاری شد.

در 6 ژوئیه 2006 ، “گوگل” به یک فعل جدید در فرهنگ لغت انگلیسی تبدیل شد . Merriam-Webster اعلام كرد كه گوگل را به عنوان يك فعل گذرا به معناي “استفاده از موتور جستجوگر گوگل براي بدست آوردن اطلاعات در مورد (شخص يا چيزي) در شبكه جهاني وب” قرار داده است.

 

بیایید مثال دیگری را در نظر بگیریم – آیا می توانید نوشیدنی براد را مصرف کنید؟ احتمالا نه. اما بیشتر ما یک Pepsi را امتحان کرده ایم. شما آن را حدس زده اید ، آنها همان سودا هستند. در سال 1893 ، Caleb Bradham پس از تدوین یک طعم منحصر به فرد از آجیل و ادویه های کولا ، دستور تهیه نوشیدنی را تهیه کرد. كالب با ابراز نوشيدن يك نوشيدني منحصر به فرد كه به اعتقاد او يكي از جايگزين هاي سالم كولا است ، كالب پس از خودش دستور العمل نوشابه براد را نام برد.

پنج سال بعد ، نوشیدنی براد (پس از آنکه آنزیم پپسین تغییر نام داد) به پپسی کولا تغییر نام داد بعداً این نام در سال 1961 نام خود را به پپسی کوتاه کرد – که به نظر من بسیار با طراوت تر است.

و سرانجام ، دونكین دونات تصمیم گرفت پس از 68 سال با همین نام مجدداً لیدر شود. بنیانگذار ویلیام روزنبرگ که در ابتدا با نام Open Kettle شناخته شد ، دونات و فنجان قهوه پریمیایی را سرو کرد. پس از یک جلسه طوفان مغزی با مدیران ، ویلیام رستوران خود را به دونکین دونات در سال 1950 تغییر نام داد .

در سال 2018 ، این شرکت اعلام کرد که نام خود را به Dunkin کوتاه می کند. تغییر نام یکی از مراحل بسیاری برای تبدیل خود به برند برتر نوشیدنی به رهبری بود. “Dunkin” نسخه كوتاه تر ، ساده تر و مدرن تر از كسی است كه ما همیشه بوده ایم. “ توضیح داد كه Dunkin ‘آمریكا CMO تونی ویزمن . با ریختن دونات ، این برند تمرکز خود را روی نوشیدنی ها تغییر می دهد ، جایی که حاشیه سود بسیار بیشتر از دونات است.

این مارک های موفق نام های قبلی خود را محدود کردند و به دنبال رونق گرفتن از یک برند بودند.

نام ها فراتر از غرور هستند – مطالعات نشان می دهد که یک نام تأثیر قابل توجهی در خط نهایی یک شرکت دارد. در حقیقت ، گزارشی به نمایندگی از انجمن روانشناسی شخصی و اجتماعی ، شرکت سهام موجود با اسامی با تلفظ آسان تر را انجام داد که تا 33٪ بهتر از کسانی که نام آنها در تلفظ راحت تر است ، کشف کرد.

چه چیزی باعث می شود یک نام بد شود؟

تعریف آنچه “نام” بد ایجاد می کند ، همان اندازه تعریف آنچه که “عالی” می کند پیچیده است.

نام ها ، مانند همه کلمات ، در مفهوم و استقبال مخاطبان متفاوت است.

هنگام طوفان مغزی ، اغلب احساس می شود که نامهای “خوب” قبلاً ادعا شده اند. از این گذشته ، بیش از 627،000 مشاغل جدید هر ساله افتتاح می شوند. این می تواند باعث شود که نامگذاری یک تجارت مانند یک فرآیند رقابتی و تقریبا غیرممکن باشد.

اما این مرحله در فرایندی است که می توانید خلاقیت و نوآوری خود را بیرون بیاورید. در هنگام ایجاد ، باید نسبت به آنچه شما را به سمت انتخاب نامی سوق می دهد ، محتاط باشید ، احتیاط کنید.

در اینجا چهار دلیل اصلی وجود دارد که شما ممکن است با نام “بد” به پایان برسید.

1. انتخاب لحن آوایی مناسب . قبل از غوطه ور شدن در طوفان مغزی ، ضروری است که لحنی را انتخاب کنید که مناسب برای برند و صنعت شما باشد. پنج تن که نام آنها به طور معمول قرار می گیرد شامل مدرن ، کلاسیک ، بازیگوش ، عملی و احساسی است. حتی گوگل به سرعت فهمید که اولین انتخاب آنها ، هر چند بازیگوش ، لحن مناسبی برای دنیای فناوری در آن زمان نبود.

با این حال ، شما می توانید مرزهای صنعت خود را فشار داده و لحنی را انتخاب کنید که ممکن است در حالت عمودی شما باشد. به عنوان مثال ، هنگامی که بقیه صنعت در آن زمان با استفاده از ژارگون و اصطلاحات متمرکز بر فناوری ، اپل یک ماده آلی را به عنوان نام خود انتخاب کردند. اگر تصمیم دارید که در برابر دانه قرار بگیرید ، مطمئن باشید که بقیه راهبردهای برندسازی و بازاریابی شما از این جهت حمایت می کنند.

2. اعتقاد کوتاه تر ، بهتر.   یک تصور غلط رایج وجود دارد که یک نام تجاری موفق باید کوتاه باشد. لزوماً اینگونه نیست. در حقیقت ، نام کوتاه ممکن است پرهزینه باشد ، خصوصاً هنگام تهیه نام دامنه و رسانه های اجتماعی.

به عنوان مثال ، اولین وب سایت اوبر UberTaxi.com بود. در 2010 اوبر ، Uber.com را از مالک ، Universal Music Group خریداری کرد. که هنوز یک شرکت جدید بود، از این رو شرکت، مجددا برای خرید دامنه استفاده کرد. گروه جهانی موسیقی سهام خود را در ازای دریافت 1 میلیون دلار به Uber منتقل کرد. چهار سال بعد ، ارزش Uber  هفده میلیارد دلار گزارش شده است.

علاوه بر این ، اگر می بینید که یک تجارت مشابه در حال حاضر از نام یا نام مشابه استفاده می کند ، باید قبول کنید که در حال پذیرش این خطر هستید که مشتریان خود را گیج کرده یا احتمالاً درگیر علامت تجاری شوید. قبل از تصمیم گیری در مورد نام کوتاهتر ، حتماً تحقیقات کاملی انجام دهید.

3. از نظر لغوی پیچیده است. در تجارتِ نام گذاری ، ما افراد خلاق را ترغیب می كنیم كه بیرون از صندوق بیندیشن. در حقیقت ، نام های تجاریِ داستان محور اجازه می دهد تا مارک ها با مخاطبان ارتباط برقرار کرده و ارتباط را برانگیزند. با این حال ، نامی که بسیار پیچیده است می تواند مشکل ساز شود. غالباً هجی کردن ، شنیدن و تلفظِ یک نام قوی آسان است. نام های قوی باعث می شود که مشتریان آنلاین شما را راحت تر پیدا کنند ، نام تجاری شما را به خاطر بیاورند و آن را با دیگران به اشتراک بگذارند. (برای مثال شما با شنیدن تیزر مارکت می توانید به راحتی به خاطر بیاورید که یک بازار آنلاین است که می توانید تیزر و محتواهای ویدئویی خود را از آن خریداری کنید.)

در گزارشی که توسط Prezi انجام شده است ، 80٪ از مصرف کنندگان فقط پس از سه روز محتوای مارک را فراموش می کنند. مصرف کنندگان استناد کردند که محتوای بسیار زیادی برای حفظ کردن وجود دارد. با اسامی طوفان مغزی که به راحتی می توان آن را به خاطر آورد ، این کار را برای مشتریان آسان کنید.

4. خیلی زود دوست داشتن نام. عشق کور است. و همینطور عاشق شدن به یک نام در اوایل پروسه ی انتخاب نام. اغلب ما در بسیاری از اوقات، بر اساس پیش فرض ها، ارتباطات شخصی یا تعصبات ناخودآگاه ، نام هایی را ترجیح می دهیم، که ممکن است اصلا مناسب نباشد.

به عنوان مثال ، در تابستان سال 2019 ، کیم کارداشیان وست نام تجاری خود را با نام shapewear Kimono به اسکیمز تغییر داد و پس از آن که متهم به تصرف فرهنگی شد. اینها پیامدهای موجود در دنیای واقعی از انتخاب نام آزمایش نشده یا نادرست است.

پس از طوفان مغزی ، نظرسنجی از مخاطبان بسیار مهم است. آزمایش مخاطبان بینش ارزشمندی را در مورد اسامی ارائه می دهد که برای بازار هدف شما جذاب هستند. شغل شما ممکن است نظرسنجی را از طریق انجمن های مربوطه ، گروه های Facebook و خدمات آزمایش مخاطبان انجام دهد تا نظرات مرتبط با ایده های نام تجاری خود را بدست آورد. با نتیجه یافتن ، ممکن است متوجه شوید که نامی که در ابتدا دوستش داشتید ، ارتباط مثبتی ندارد یا با ذینفعان اصلی ارتباط برقرار نمی کند.

نامی که انتخاب می کنید در واقع سنگ بنای مارک شماست. این هویت برند شماست که در یک یا دو کلمه جمع می شود. یک نام تجاری پایه و اساس شخصیت برند شما است ، بنابراین شما باید یکی از آنها را که نشان دهنده شرکت شما است کشف کنید.

اکنون که می دانید چه چیزی یک نام “بد” را ایجاد می کند ، می توانید در انتخاب یک نام تجاری قوی حرکت کنید.

 

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 + ده =