تیزر مارکتینگ (افزایش فروش با تیزرهای تبلیغاتی)


تیزر مارکتینگ (بازاریابی و افزایش فروش با تیزرهای تبلیغاتی)

در این مطلب سعی داریم به مبحث تیزر مارکتینگ و افزایش فروش ناشی از آن بپردازیم. برای آن که به مسئله ی تیزر مارکتینگ و اثرات آن در کسب کارهای امروزی بپردازیم لازم است کمی عقبگرد کرده و برخی مفاهیم را تعریف کنیم.

تیزر مارکتینگ

تیزر تبلیغاتی

تبلیغات در کسب و کار روشی است که از دیرباز وجود داشته است. با ظهور تصویر در جهان، رفته رفته تمایل انسان ها به محتوای بصری روز به روز بیشتر شده تا جایی که باعث شده تبلیغات بصری اعم از تیزرها، تصاویر و بیلبوردها از اقبال بیشتری برخورداز باشند. به همین دلیل است که در چند دهه ی اخیر مبحث تیزر سازی یکی از پربحث ترین امور در موضوع تبلیغات است.

اگر خیلی ساده بخواهیم تیزر تبلیغاتی را تعریف کنیم باید بگوییم، تیزر تبلیغاتی شکلی از آگهی است که به کمک تصویر و نوعی از داستانگویی، مخاطب را به محصول و موضوعی که اشاره دارد کنجکاو می کند. این تصویر کنجکاوی برانگیز می تواند در قالب واقع گرا، پویانمایی و تلفیق این دو اجرا شود. اما امروزه دیگر مسئله تنها ساخت یک تیزر نیست بلکه چگونه ساختن و چونه اجرا کردن تیزر است که در تیزر مارکتینگ نقش اصلی را ایفا می کند. حال شاید این پرسش برایتان پیش بیاید که اساسا” چه تیزری خوب است؟ پاسخ این سوال نیز مانند هر اثر اجرایی دارای چند فاکتور است که عبارتند از:

-ایده پردازی مناسب و به روز

-صحنه پردازی حرفه ای و ایجاد جذابیت بصری

-موجز و رسا بودن پیام تیزر در مدت زمان کوتاه

-در نظر گرفتن سلیقه ی مخاطب

تیزر مارکتینگ

حال شاید به نظرتان برسد که تیزر مارکتینگ و تیزر تبلیغاتی ساختن چه کاربردی برای برندها و کسب و کارها دارد و چه زمانی آن ها تصمیم می گیرند که سفرش تیزر تبلیغاتی به شرکت های تبلیغاتی و تیزرسازان بدهند. عوامل زیادی وجود دارد که هر صاحب کسب و کاری را ترغیب می کند تا هزینه کند که محصول خود را وارد عرصه ی رقابت کند.

مهم ترین این عوامل شاید همین رقابت تنگاتنگ در بازار است. اتفاق دیگری نیز که در واقع باز هم همان رقابت بازار است پدید می آورد، به روز شدن محصولات و یا اضافه شدن محصولات و خدمات یک کسب و کار است. برای مثال کارخانه ی لبنیات برای اولین بار یک نوع ماست جدید را به خط تولید خود اضافه کرده است. مسلما این کارخانه ترجیح می دهد از طریق یک تیزر با کیفیت محصول جدید معرفی شود تا مخاطبان را هر چه بیشتر تحت تاثیر قرار دهد.

در گذشته تیزرهای تصویری تنها از طریق تلویزیون قابل مشاهده بودند اما با به عرصه آمدن شبکه های اجتماعی و اینترنت این محدودیت برطرف شد و در حال حاضر تیزر سازی برای فضای مجازی گوی سبقت را از تلویزیون ربوده است. تیزرها به غیر از فضای مجازی در جلسات کاری، سینما، تلویزیون، کنفرانس ها و … کاربرد دارند.

حال به اینجا می رسیم که یک تیزر تبلیغاتی برای تیزر مارکتینگ و … برای ساخته شدن چه مراحلی را پشت سر می گذارد. شاید به نظرتان برسد که صاحب برند و یا کس و کار خیلی راحت آن را به یک شرکت تبلیغاتی سفارش می دهد. اما داستان به این سادگی ها هم نیست. شرکت های تبلیغاتی نیز مانند برندها دارای یک میدان رقابتی بزرگ هستند. در این میان هر کدام از این شرکت ها و سازندگان تیزر، باید خود را به صاحبان برندها و کسب وکارها به نوعی ثابت کنند و اعتماد آن ها را به خود جلب کنند.

مراحل ساخت تیزر

به طور خلاصه عبارت است از: تایید فیلمنامه توسط مشتری (صاحب برند)، توافق مالی درباره هزینه ساخت پروژه، تهیه موسیقی مناسب، انتخاب بازیگر مناسب، انتخاب کارگردان و عوامل تولید، تصویربرداری، افکت گذاری، صداگذاری و تدوین.

برای آنکه کیفیت تیزر تبلیغاتی را تشخیص بدهیم بهتر است به تیزرهای موفق در جهان نگاهی بیندازیم و به روز نگهداریم. برخی از ترفندهایی که در تیزرهای موفق به طور مشترک وجود داشته اند را در اینجا برمی شماریم.

ترفندهای موثر

-اضافه کردن معما و رازو رمز به داستان

-مخاطب خود را بشناسید و توجه خود را بر روی او قرار دهید

-مخاطب را وارد عمل کنید برای مثال یک نظرسنجی ترتیب دهید.

-از چهره های شناخته شده مثل سلبریتی ها و اینفلوئنسرها در جای درست استفاده کنید.

-تیزر خود را در فضای مجازی نیز پخش کنید زیرا ممکن است بسیاری از مخاطبان شما برای مثل تلویزیون نگاه نکنند.

حال تعریفی مختصر از تیزر تبلیغاتی ارائه دادیم به تاثیر تیزر در مارکتینگ و بازار می پردازیم. تیزر مارکتینگ در واقع یکی از شاخه های بازاریابی برای کسب و کارها است که می تواند سرنوشت برند و یا کسب و کاری را به طور کلی متحول سازد. تیزر مارکتینگ که نام دیگرش ویودئو مارکتینگ است در واقع با استفاده از تصویر و ویدئوهای خلاقانه توجه مخاطبان را به به محصول و یا کسب و کارشما جلب می کند و موجب افزایش فروشتان می شود.

کارشناسان سئو و کسانی که متخصص فضاهای مجازی هستند معتقدند که محتواهای بصری مانند تیزرهای کوتاه، بسیار موثرتر از محتواهای نوشتاری نزد مخاطب عمل می کنند. برای مثال اگر شما می خواهید طرز استفاده از محصول خود را نشان دهید، تیزر می تواند افراد بیشتری را به راحتی آموزش دهد تا اینکه دستورالعملی نوشتاری تنظیم کنید که از حوصله ی بسیاری از کاربران امروزی خارج است.

پس تیزر مارکتینگ قادر است حجم مراجعه به سایت شما را به شکل قابل توجهی بالا ببرد که این نیز منجر به اعتبار بیشتر شما در گوگل نیز می شود. به همین علت است که در حال حاضر کارشناسان سئو و گوگل تیزر مارکتینگ را با جدیت به افراد توصیه می کنند. دلیل دیگری که بهتر است صاحبین برند و کسب و کار از تیزر مارکتینگ استفاده کنند این است که  آن ها محصولات و خدمات خود را بدون محدودیت و با آزادی کامل به مخاطب خود معرفی کنند و هدف از کسب و کار یا ارائه ی محصول را به راحتی به آن ها انتقال دهند.

همانطور که گفته شد، تیزر مارکتینگ دارای مزایای فراوانی است. پس صاحبان کسب و کار و یا برندها به هیچ وجه نباید تاثیر تیزر مارکتینگ را نادیده و یا حتی دست کم بگیرند. امروزه بیشتر وقت افراد در فضاهای مجازی می گذرد و طبیعی است که مواجهه ی آن ها با محصولات و خدمات نیز از طریق همین فضای مجازی باشد.

پس هزینه کردن برای تیزر مارکتینگ هزینه ای به جا و با بازگشت به حساب می آید. شاید برای شما به عنوان صاحب یک برند این پرسش پیش بیاید که اگر سفارش تیزر تبلیغاتی بدهید در چه جاهایی می توانید آن ها را نشر و نمایش دهید. پاسخ این است که امروز شبکه های اجتماعی و بستر گوگل می تواند بهترین محل برای نمایش دادن تیزرهای تبلیغاتی باشد. برخی از این فضاها عبارتند از: ایسنتاگرام، لینکدین، یوتیوب، آپارات، گوگل پلاس، برنامه های اینترنتی، فیلیمو، نماوا، سایت های پربازدید و … . همچنین شما می توانید نه تنها برای تبلیغ محصولی خاص بلکه برای آموزشهای استفاده از محصول، برای برندسازی شخصی، معرفی وبسایت، معرفی خدمات جانبی و … از تیزر مارکتینگ استفاده کنید.

بازاریابی و فروش با تیزرهای تبلیغاتی

ویدئو مارکتینگ مانند ساختن و اجرا کردن هر محصول اجرایی دارای هزینه است. این هزینه هم می تواند برای صاحب برند بسیار گران تمام شود و همچنین می توان با استفاده از راه کارها و مراجعه به متخصصین ساخت تیزر کوتاه این هزینه را پایین آورد. پس برای ویدئو مارکتینگ ابتدا باید یک استراتژی برای ویدئو مارکتینگ خود پیاده کنید. پیاده کردن استراتژی در تبلیغات و ساخت تیزر یکی از کارهای تخصصی است که هر کسی از عهده ی آن برنمی آید. زیرا استراتژی درست داشتن در تیزر مارکتینگ باعث رقابت درست و موثر با رقبای برند شما می شود.

لازم به ذکر است که محتوا به شکل تیزر و ویدئو می تواند تا سال ها در ذهن مخاطب شما بماند پس بهتر است که تیزر شما با استراتژی و طراحی خلاقانه در ذهن مخاب باقی بماند. زیرا هیچ کمکی بالاتر از این نیست که تاثیرگذاری تیزر بر روی مخاطب بلند مدت شود. برای مثال شما می توانید به سال های گذشته فکر کنید و ببینید که چه تیزرهایی در ذهن شما ماندگار شده اند. احتمالا آن ها در زمان خود دارای یک طراحی و استراتژی خلاقانه بوده اند.

به همین علت است که ما تنها با داشتن مهارت در نرم افزارها نمی توانیم خود را یک سازنده ی و طراح تیزر بدانیم بدون آن که دانش و تجربه آن را داشته باشیم. این کار تنها موجب آسیب زدن به اقتصاد و کسب و کار شما می شود. یادتان باشد که پرطرفدارین تیزرهای تبلیغاتی آن هایی هستند که دارای قالب داستانی، نمایشی، تاییدی، طنز و … هستند.

تیزر مارکتینگ = ویدئو مارکتینگ

پس می توان گفت که ساخت تیزر تبلیغاتی نوعی هنر است که مهارت ها و استعدادهای خود را می طلبد. تیزر مارکتینگ در عصر حاضر نوعی مهم ترین و در اولویت ترین ابزار تبلیغات به حساب می آیند و معمولا در کمپین های تبلیغاتی اولین پیشنهاد و متد برای جذب مخاطب هستند.

امروزه  در هر روز تعداد بی شماری تیزر تبلیغاتی ساخته می شود؛ اما اگر می خواهید تیزر تبلیغاتی تاثیر گذار و خلاقانه ای داشته باشید باید به سراغ افراد حرفه ای بروید تا تاثیر آن را در کسب و کار خود به وضوح مشاهده کنید. در تیزر مارکتینگ فضاهای مجازی قابلیت ویژه ی دیگر نیز وجود دارد که این ویژگی به اشتراک گذاشتن توسط کاربران با یکدیگر است. این اتفاق در حال حاضر تنها در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی روی می دهد که تاثیر تیزر مارکتینگ را چند برابر می کند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × 5 =