Google BERT چیست و چه تاثیری بر سئو دارد؟


 

Google BERT چیست و چه تاثیری بر سئو دارد؟

گوگل با گذشت زمان سعی بر به روز رسانی اطلاعات خود دارد به طوری که بازه ی زمانی مشخصی را برای اقدام به این کار در نظر گرفته است. در سال 2019 بود که برای گوگل BERT تعریف شد. هر ساله صد ها بار اطلاعات گوگل به روز می شود. قبل از هر چیز بهتر است که با Google BERT آشنا شویم. در واقع BERT، بهترین و بزرگ ترین به روز رسانی گوگل می باشد که از پنج سال گذشته تا کنون توانسته است نتایج خوبی برای گوگل به همراه داشته باشد. کاربرد اصلی BERT برای گوگل، سرعت در سرچ و ارائه ی بهترین پاسخ به یک جست و جو می باشد. این امر می تواند برای گوگل بسیار مثمر ثمر باشد. از این رو گوگل به BERT بسیار اهمیت می دهد. سوال بزرگ این است که BERT چیست؟ این کلمه مخفف نمایندگی های رمزگذار Bidirectional از Transformers می باشد که اگر چه پیچیده به نظر می رسد، اما بسیار ساده و کاربردی می باشد. در واقع BERT، روشی کار آمد است که گوگل از آن در راستای کمک کردن به جست و جوی کاربر و دست یابی آن به اطلاعات مورد نظر او استفاده می نماید. باید این را بدانید که گوگل قبل از این که این روش را به عنوان الگوریتم اصلی خود انتخاب نماید و آن را به دنیا معرفی کند، این روش به عنوان یک شبکه ی هوشمند با منبع باز ارائه شده بود. BERT روشی است که به کاربر این توانایی را می دهد که با داشتن دانش فنی از کد های مخصوص استفاده نموده و به پاسخ مورد نظر خود در سریع ترین زمان دست یابد.

 

BERT چگونه عملکردی دارد:

با توجه به توضیحاتی که در بالا ارائه شد به این نکته دست می یابیم که این روش بسیار کار آمد بوده و می تواند به کاربر کمک کند. حال که با کاربرد این روش آشنا گشتیم می خواهیم بدانیم که این روش با استفاده از چه عملکردی این مزیت ها را ارائه می دهد. همه ی ما می دانیم که در سال های گذشته زمانی که یک جمله ی طولانی را در گوگل سرچ می کردیم نتایج دلخواهی به دست نمی آمد اما امروزه با سرچ کردن متن دلخواه می توانیم اطلاعات بسیار زیادی را به دست آوریم. در واقع قرار دادن اطلاعات در گوگل یک سو و ارائه ی سریع و راحت این اطلاعات به کاربر سوی دیگری می باشد که سختی های خاص خود را دارد. در یک بیانیه گوگل اظهار نمود که مردم اغلب مطالبی را سرچ می کنند که قابل فهم برای گوگل نیست و در نتیجه اطلاعات مفیدی برای آن ها بالا نمی آید، لذا باید افراد چگونه سرچ کردن را یاد بگیرند تا بتوانند از گوگل بیش از پیش استفاده نمایند. به این عمل در Google HQ کلمه ی کلیدی می گویند. بنابراین BERT به شما یاد می دهد که چگونه تنها با استفاده از یک کلمه به جای یک متن طولانی، پاسخ خود را سرچ نمایید. در واقع وقتی شما یک کلمه ی کلیدی اصلی قرار می دهید ابتدا گوگل به سرچ آن پرداخته و سپس به کلمات قبل و بعد می پردازد. گوگل قبل از این که روش BERT را ارائه دهد، ابتدا آزمایش های زیادی را روی آن اعمال نمود تا از صحت و کار آمدی آن اطمینان حاصل نماید. در ادامه ی مقاله دو نمونه از آزمایش های گوگل را برای شما معرفی می نماییم.

 Google BERT: What Is It and Should It Change Your Approach to SEO? 

گوگل BERT چیست و چگونه عملکرد سئو را تغییر می دهد؟

برای توجیه نمودن شما ابتدا قبل از توضیحی یک مثال را ارائه می دهیم. به جمله ی “مسافر برزیل 2019 به ایالات متحده نیاز به ویزا دارد” توجه نمایید. در این جمله حرف اضافه ی (به) دارای اهمیت ویژه ای است. به این دلیل که حرف اضافه ی ( به ) نشان می دهد که مسافر می خواهد تنها از این راه به سفر خود بپردازد. قبل از استفاده از روش BERT، گوگل توانایی تشخیص این جزئیات ظریف را نداشت. در نتیجه زمانی که شما یک سوال بلند و طولانی از آن می پرسیدید، توانایی درک آن را نداشته و پاسخ مناسبی به شما ارائه نمی داد. به طور کلی گوگل بدون BERT نمی تواند انتظارات کاربر را بر آورده نماید. هم چنین جمله ی “پارکینگ روی تپه بدون محدودیت” در گوگل با استفاده از این روش ابتدا روی محدود بودن تاکید می شود و سپس به سایر کلمات می پردازد. البته در گذشته این اتفاق رخ نمی داد و گوگل به اشتباه افتاده و انتظار کاربر بر آورده نمی شد. در واقع این روز ها گوگل معیار جدیدی برای ارائه ی مطالب در نظر گرفته است. این معیار جدید کیفیت محتوا ها می باشد. در واقع اگر محتواهای زیادی در مورد یک کلمه ی کلیدی در گوگل وجود داشته باشد. گوگل مطالب ارائه شده را با توجه به کیفیت آن ها به ترتیب نشان می دهد.

قبل از BERT ، گوگل این تفاوت های ظریف یا متن کامل پرس و جو را درک نکرده و نتایج را برای بازدید کنندگان ایالات متحده که به برزیل سفر می کنند ، ارتقا می بخشد ، که البته این همان چیزی نیست که جستجوگر انتظار داشته باشد!

 Google BERT: What Is It and Should It Change Your Approach to SEO? 

برای کلمه کلیدی “پارک کردن روی تپه بدون محدودیت” ، Google قبلاً با این پرس و جو اشتباه می گرفت. این امر بر کلید واژه “محدود کردن” تأکید زیادی می کند و کلمه “نه” را نادیده می گیرد. باز هم ، ارائه نتایجی که لزوماً انتظار کاربر نیست.

از تطابق با کلید واژه تا تطبیق هدف با کلید واژه

اکنون ، تصمیم گیری در مورد آنچه کیفیت و محتوای مرتبط را می سازد چیزی است که گوگل مدتی بر آن تمرکز کرده است.

در سال 2013 ، گوگل الگوریتم اصلی خود را مجدداً بازسازی کرد و نام آن را Hummingbird گذاشت.

قبل از این ، امتیاز دهی Google از اینکه آیا صفحه ای مربوط به نظر تلقی شده است یا نه ، تا حد زیادی مربوط به چگونگی بهینه سازی این کلمه کلیدی است.

اگر کلمات کلیدی را در عناصر مهم در صفحه مانند عناوین عنوان ، عناوین و درون بدن محتویات قرار می دهید ، نمره بالایی می گرفتید. شما می توانید از این رویکرد به عنوان ربط 1.0 فکر کنید.

با این حال ، یکی از اهداف اصلی Hummingbird این بود که با درک بهتر معنای کلمات کلیدی و چگونگی ارتباط آنها با موضوعات دیگر ، به جای مجموعه کاراکترهایی که یک کلمه را تشکیل می دهند ، از “رشته ها به چیزها” دور شوید. .

چند سال پیش بروید (2015) ، و گوگل اولین زیر الگوریتم جدید Hummingbird را معرفی کرد: RankBrain.

ویژه بود زیرا اولین الگوریتم هوش مصنوعی گوگل بود.

RankBrain هدف کاربر را در پشت کلمه کلیدی بهتر می فهمد ، و بیشتر به جای بهترین نتیجه بهینه شده برای کلید واژه ، بر ارائه بهترین نتیجه ممکن تمرکز دارد.

گوگل با گفتن RankBrain یکی از سه عامل رتبه بندی برتر است.

بنابراین ، آنچه شما باید بدانید در اینجا وجود دارد … اکنون تغییر فزاینده ای از صرفاً مطابقت با کلمه کلیدی با یک جستجوی جستجو برای برآورده کردن هدف اصلی از کلید واژه مورد نظر وجود دارد.

اگر در این باره فکر کنید ، بسیار حس می کند. Google اکنون از هوش مصنوعی در تلاش است تا در صورت رضایت یا عدم رضایت کاربر استفاده کند. تطابق هدف با کلمات کلیدی به سرعت به یکی از مهمترین جنبه های SEO مدرن تبدیل می شود.

 

تغییرات الگوریتم گوگل در سال های گذشته:

در سال 2013 گوگل الگوریتم خود را Hummingbird قرار داده بود. این روز ها با تغییراتی که در الگوریتم گوگل به وجود آمده است باید در پی تولید محتوای با کیفیت بود تا توانست امتیاز زیادی را توسط گوگل کسب کرد. وقتی محتوایی بالا ترین امتیاز را از گوگل دریافت می کند در راس جست و جو ها قرار می گیرد. در نتیجه بازدید های بیشتری از آن سایت انجام می شود. همان طور که در بالا گفته شد الگوریتم BERT در سال 2019 توسط گوگل ارائه شد. در سال های قبل از الگوریتم های دیگری را داشت که به شرح زیر بود:

سال 2013 الگوریتم Hummingbird

سال 2015 الگوریتم جدید تر Humminbird RankBrain (اولین هوش مصنوعی گوگل)

در نهایت سال 2019 الگوریتم BERT معرفی گردید.

تمام تلاش های گوگل که در راستای تغییر الگوریتم صورت می گیرد، به خاطر درک بهتر جملات سرچ شده است و این که چگونه بتواند بهتر با کاراکتر ها رابطه برقرار نماید. در نتیجه آن چه باید بدانید در این مقاله در رابطه با الگوریتم های گوگل هر آن چه لازم می باشد، توضیح داده شده است. امروزه هوش مصنوعی در تلاش و تکاپو است تا بتواند رضایت کاربر را به دست آورد. در واقع تطابق کلمه های کلیدی با سرعت یکی از اصلی ترین خصوصیات SEO  مدرن است.

 

تفاوت BERT و RankBrain چیست:

قبل از این که به تفاوت های این دو بپردازیم بهتر است که با شباهت های آن ها آشنا شویم. این دو الگوریتم توسط الگوریتم اصلی Hummingbird کنترل می شوند که در واقع همان هوش مصنوعی می باشد. عملکرد هر دو برای درک بهتر و سریع تر متن سرچ شده است. تفاوت های این دو روش به شرح زیر است:

RankBrain برای درک کلمات خاص و نایاب مناسب تر است این در حالی است که BERT برای کلمات عامیانه و کلماتی که بیشتر استفاده می شوند، مناسب می باشد.

آیا باید رویکرد خود را به سئو تغییر دهید؟

احتمالاً اینطور نیست. Google گفته است ، آنچه به نظر می رسد ابدیت است ، “[ توجه را به کاربر متمرکز می کند و همه موارد را دنبال می کنند.”  فلسفه Google تغییر نکرده است ، اما با پیشرفت های هوش مصنوعی ، اکنون Google در درک آنچه کاربر می خواهد بهتر است و تلاش بیشتری برای شناسایی هدف کاربر در پشت کلید واژه های بسیار دیگر دارد.

بنابراین ، SEO مدرن اکنون هم برای تولید محتوای مرتبط ، هم اهمیت 1.0 (تطابق با کلمات کلیدی) و هم ارتباط 2.0 (تطبیق قصد با کلمه کلیدی) را ترکیب می کند. هر دو مورد در موفقیت سئو شما اساسی هستند. اکنون ، با معرفی هوش مصنوعی از طریق Hummingbird ، RankBrain و اکنون BERT ، مشخص است که گوگل در ارائه بهترین تجربه کاربری به کاربران خود در حال کاهش است. آیا همین کار را می کنی؟

,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده + 5 =